• Facebook
  • Facebook
  • Instagram
 
Stručni skup za djelatnike u nastavi na hrvatskom jeziku održan u Dubrovniku
26. 8. 2021.

Stručni skup za djelatnike u nastavi na hrvatskom jeziku održan u Dubrovniku

Stručni skup za učitelje hrvatskog jezika izvan sustava Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, u organizaciji  Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, održan je 22. – 27. kolovoza u Dubrovniku. 

Prvog dana skup su otvorili i sudionicima se obratili ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske dr. sc. Dubravka Brezak Stamać, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske Ivica Šušak, savjetnik s posebnim položajem Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske dr. sc. Milan Bošnjak, gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković i savjetnica župana Dubrovačko-neretvanske županije Žaklina Marević.

Ravnateljica Agencije Dubravka Brezak Stamać istaknula je kako su sudionici skupa najbolji hrvatski ambasadori koji prenose spoznaje o vlastitoj domovini, jeziku, kulturi i povijesti. "Oni su kroz rad s učenicima prenositelji znanja i jezika te najbolje su što tim učenicima možemo ponuditi“, rekla je Brezak Stamać, dok je dr. sc. Milan Bošnjak poručio: "S druge strane, u Bugarskoj i Sloveniji, Hrvatima još uvijek nije formalno priznat status nacionalne manjine, dok u Srbiji imaju priznat status, ali imaju poteškoće u ostvarivanju svojih manjinskih prava. Često su izloženi govoru mržnje za koju nažalost nema adekvatne osude. Međutim, i tu Hrvatska nastoji najviše moguće zaštititi naše sunarodnjake, što ćemo činiti i dalje“.

Na skupu u Dubrovniku sudjelovalo je ukupno 15 odgojitelja, učitelja i nastavnika iz vrtića, osnovnih i srednjih škola iz Subotice, Tavankuta, Đurđina, Berega i Monoštora u kojima se nastava izvodi na hrvatskom jeziku, a zajedno sa Mađarskom i Rumunjskom na skupu je bilo ukupno 26 sudionika. Približno jednak broj sudionika pratio je stručni skup i online, putem Zoom platforme.

Sudionici su se tijekom četiri dana upoznali s poviješću i funkcionalnim stilovima hrvatskoga jezika, migracijskim tokovima u hrvatskom narodu kao i s poviješću Grada Dubrovnika, pjesnicima renesansnog Dubrovnika, diplomacijom Dubrovačke Republike, pravnim poretkom i državnim institucijama te florističkim i vegetacijskim značajkama Dubrovnika i okolice. Svakoga dana izvodile su se tri paralelne radionice kroz koje su sudionici prolazili, a one su bile edukativnog i praktičnog karaktera na temu "Glagoljica i njezini baštinici", "Povijest i legende puka hrvatskoga", "Dubrovački govor u Držića i danas".

,,Predavanja su bila raznolika i zanimljiva, većinu toga smo se podsjetili obzirom na to da smo o samom hrvatskom jeziku učili na lektoratu. Na radionicama smo mnogo toga korisnog naučili, ali također imali priliku vidjeti na koji način neke od metoda primijeniti konkretno u nastavi." izjavila je Tamara Lerić, nastavnica izbornog predmeta hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture u OŠ ,,Moša Pijade" Bereg. 

Zadnjeg dana skupa nakon predavanja, predstavnici Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske uputili su riječi potpore kao i otvorenosti da hrvatskim zajednicama izvan Hrvatske pomognu u vidu digitalnih materijala, udžbenika i lektira.

,,Zahvaljujemo se na divnoj organizaciji još jednog stručnog skupa. Pored svih potreba koje smo iskazali i za koje će Hrvatsko nacionalno vijeće uputiti zamolbu, upravo ovakav vid edukacije potreban je hrvatskoj zajednici kao poticaj za dalji rad, napredovanje i djelovanje kako u radu s učenicima tako i u našoj zajednici" izjavila je Nataša Stipančević, asistentica u obrazovanju pri HNV-u. 

Zatvaranje stručnog skupa uveličali su dramski umjetnik i gudački kvartet.